BIG|BRAVE – A Gaze Among Them

Czwarty album kanadyjskiego tria BIG|BRAVE rozpoczynają dostojne uderzenia perkusji. Niedługo później dołączają przybrudzone gitary i zaczynamy się snuć w bezpiecznych gatunkowo oparach doomowych, do czasu wkroczenia hipnotycznych partii wokalistki Robin Wattie. Jest to głos będący wartością samą w sobie, a jednocześnie wywołujący bardzo dobre skojarzenia – z jednej strony przypomina Bjork, z drugiej Emmę Ruth Rundle. Od tego momentu wiemy już, że będziemy obcować z albumem nieszablonowym, wyróżniającym się na tle licznych około-doomowych nowości.

A Gaze Among Them wydała wytwórnia Southern Lord Recordings należąca do Grega Andersona, czyli połowy duetu Sunn o))). Podobnie jak zespół ich wydawcy BIG|BRAVE wolą fizyczne przeżywanie pulsującego dźwięku od cieszenia się zwartą rockową formą. Zawartość 38 minutowego krążka może się też skojarzyć z Nadją albo The Angelic Process. Kanadyjczycy świetnie sobie przy tym radzą z zapadającymi w pamięć melodiami. Słuchając dwóch pierwszych utworów Muted Shifting of Space i Holding Pattern możemy odnieść wrażenie, że zespół równie dobrze odnalazłby się w bardziej przebojowym alternatywnym graniu.

 

O ile wspomniane utwory od biedy wpisują się w schemat klasycznego metalowego numeru (pomimo swoich blisko 10-minutowych czasów trwania), to muzyczne wodze fantazji formacja puszcza w kolejnych trzech nagraniach. Najdłuższy na płycie Body Individual rozpoczyna dawka kontrolowanego perkusyjnego-gitarowego chaosu, by w połowie przejść w prosty, acz efektowny riff, brzmiący odpowiednio organicznie i potężnie. This Deafening Verity to z kolei 3-minutowa miniatura. Delikatnie orientalna partia wokalistki spotyka się z dark ambientowym tłem, płynnie prowadząc nas do wieńczącego krążek Sibling. Tutaj króluje minimalistyczny mocny beat, któremu towarzyszą drone'owe partie gitar.

Podstawowy skład BIG|BRAVE liczy trzy osoby: wspomnianej wyżej Robin Wattie śpiewającej i grającą na gitarze towarzyszy Mathieu Bell na drugiej gitarze oraz perkusista Loel Campbell. Na A Gaze Among Them gościnne partie zarejestrowali Seth Mancheter obsługujący syntezatory oraz kontrabasista Thierry Amar. Ten ostatni to najbardziej popularny uczestnik sesji nagraniowej, znany z Godspeed You! Black Emperor oraz Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra. Razem stworzyli oddziałowujące na wyobraźnię, mininalistyczne dzieło. Na wysoką ocenę krążka wpłynęła w dużej mierze wokalistka Robin Wattie. Jej eteryczny, a jednocześnie silny, nawiedzony głos idealnie dopełnia równie udaną muzykę. Szkoda, że całość jest stosunkowo krótka, choć z drugiej strony czasami mniej znaczy więcej.

Płytę można przesłuchać na profilu Bandcamp zespołu: https://bigbrave.bandcamp.com/

Michał Raś